Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

NOVINKY

arr3AKO NAKUPOVAŤ PLNOSPEKTRÁLNE ZDROJE SVETLA?Zdroje svetla plnospektrálne, celospektrálna, fullspectrum, daylight spektrum, natural spektrum,... arr3TEPLOTA CHROMATICKOSTITEPLOTA CHROMATICKOSTI Je farba bieleho svetla meraná v Kelvinoch.. Tento parameter sa po na... arr3ZIMNÁ AKCIA – VAŠE SÚKROMNE SLNKOPripravili sme pre vás zimnú ponuku, s ktorou si vo vašom byte, dome alebo firme môžete urobiť letnú... arr3AKO POMÁHA ZDRAVÉ SVETLO?Plnospektrálne osvetlenie (umelé) je také, ktoré má index podania farieb RA vyšší ako 90 (v USA... arr3ČO JE TO PLNOSPEKTRÁLNE OSVETLENIE?Svetlo liek budúcnosti Jacob Liberman Škodlivé osvetlenie fakt či výmysel? Ľudská spoločnosť sa v...

KONTAKTY

SolarPro
1. maja 11,
91101 Trenčín
tel: O948 88I 52I
napíšte nám

ČLÁNKY
Čo môže spraviť osvetlenie pre naše zdravie?

Kam nechodí Slnko, chodí lekár...

Ešte pred sto rokmi pracovalo 90% ľudí vonku. Dnes žijeme a pracujeme prevažne v uzavretých budovách a dostávame slnečné svetlo filtrované cez okenné tabule, čím sa z neho stráca mnoho životne dôležitých zložiek. Svetlo, ktoré pôsobí ako biele, sa vo viditeľnej časti svojho spektra skladá z červenej, žltej, zelenej, modrej a fialovej farby. Kvalitu svetla posudzujeme prevažne z hľadiska spektrálneho zloženia. Klasické žiarovky vyvíjajú najviac svetla v žltej, červenej a infračervenej oblasti spektra. UV (ultrafialové) žiarenie, ktorého malý podiel je pre náš organizmus rovnako dôležitý ako svetlo samé, tak chýba úplne. Prevaha červenej spektrálnej časti nás pritom tlačí do pohotovosti - stresu.

Svetlo žiariviek, pracujúce na nízkom kmitočte 50Hz, sa zapína a vypína stokrát za minútu, čo náš mozog registruje. Udržuje ho to v neustálom napätí. Postupne tak dochádza k disharmónii v celom organizme. V prvom rade sú však preťažované naše oči. Pri umelom osvetlení, ktoré nemá vyvážené farebné spektrum, sa zornička rozširuje podstatne viac ako pri slnečnom svite rovnakej intenzity. Následkom častého ponocovania môže byť potom trvalé rozšírenie zorničiek, ktoré neskôr vedie k svetloplachosti, ale hlavne je preddispozíciou zeleného zákalu. Spolu s tým, ako sa rozťahuje zornička, totiž stúpa vnútroočný tlak. Prevaha červenej, oranžovej a žltej farby v umelom svetle, v ktorom naviac chýba modrá a fialová, navyše núti oči vytvárať biofotóny, teda modré fotóny, ktoré vysielajú a to oči značne vyčerpáva.

Čítajte ďalej (PDF)

 


 

SVETLO A POHODA

Prirodzené svetlo prispieva k celkovému pocitu zdravia a pohody. Sme radi, že vám môžeme poskytnúť všetky tieto výhody spoločne s kompletnou sériou zdravých svetiel, ktoré poskytujú podobne vyvážené spektrum ako denné svetlo. Všetky svetlá boli vyvinuté tak, aby produkovali všetky farby a vyvážené spektrum svetla. Je veľmi vhodné pre domácnosti, kancelárie, školy, dielne, umelcov, klenotníkov, reštaurátorov, záhradníkov, zubárov, zoologické záhrady, múzeá, akvária. 

OSVETLENIE PRE NAŠE ZDRAVIE

Podstatne zvýšiť dobu, počas ktorej bývame na slnku, sa asi podarí málokomu z  nás. Veľkú nádej nám tak prináša tzv. zdravé svetlo s vyváženým spektrom, ktoré sa slnečnému žiareniu podobá z viac ako 93% (bežné svet. zdroje cca 40-80%). Jeho pozitívny vplyv potvrdzujú vedecké výskumy aj skúsenosti užívateľov. V  jednej americkej štúdii porovnávali dve skupiny študentov. Tí, ktorí sa učili v miestnostiach osvetlených obyčajnými žiarivkami, boli častejšie hyperaktívni, unavení, podráždení a nepozorní. U žiakov v  učebniach, kde boli inštalované celospektrálné svetlá, došlo k  výraznému zlepšeniu správania aj študijných výsledkov a dokonca sa u nich znížila kazivosť zubov.


 

ZDRAVÉ SVETLO POVZBUDZUJE SYNTÉZU VITAMÍNOV

Plnospektrálne svetelné zdroje vďaka svojmu zloženiu farebného spektra podporujú fotochemické procesy v tele a tým prispievajú k  správnej hormonálnej výmene. Tiež povzbudzujú syntézu vitamínov, najmä vitamínu D. V bytoch je najvhodnejšie umiestnenie pre toto osvetlenie v kuchyniach, kúpeľniach a pracovniach. Veľmi pozitívne účinky má zdravé svetlo aj v detskej izbe, pretože upokojuje a rozvíja schopnosť koncentrácie. Zdravé osvetlenie je vhodné najmä pre deti, pretože im dlhodobo nekazí zrak
ako bežné žiarovky či žiarivky a povzbudzuje tiež sústredenosť pri učení.


 

Odporúčané hodnoty pre osvetľovanie domácností

Odporúčané hodnoty pre osvetľovanie domácností:

Miestnosť

Osvetlenosť *

 Poznámka

Kuchyňa

300 lx 

mimo pracovnej plochy 100 -150 lx

Obývacia izba

 50 lx

+ stojanová lampa, lampa na čítanie

Spálňa

50 lx

 + lampy na čítanie

Kúpeľňa

100 lx

toaletné skrinky 300 - 500 lx

WC, šatňa

100 lx

 

Predsieň, chodba

75 lx

 

Domáca kancelária

 500 lx

 + stojanová lampa, lampa na čítanie

Domáce dielňa

750 lx

+ stojanová lampa, lampa na čítanie

* Pri poklese osvetlenosti pod túto hranicu je potrebné vykonať údržbu: výmenu zdroja, čistenie svietidlá apod. S novými svietidlami alebo zdroju by sme mali namerať osvetlenosť približne o 50% vyššia. Chladné tóny sú príjemné pri stovkách až tisícoch lx, teplé naopak pri desiatkach až niekoľkých stovkách lx.


 

Napísali o zdravom svetle...

 

Dôsledky pôsobenia bežného umelého osvetlenia

• únava a zhoršenie zraku
• stres a zhoršenie schopnosti sústrediťsa
• zníženie imunity a zvýšenie hladiny cholesterolu
• zníženie absorpcie vápniku vedúcemu k osteroporóze
• urýchlenie starnutia organizmu
• vznik SAD (zimná depresia z nedostatku slnečného svetla)
• zhoršenie predmenštruačného syndrómu
Veľké percento spomínaných zdravotných problémov môže vyriešiť používanie plnospektrálneho osvetlenia, tj. umelého svetla s vyváženým spektrom farieb, ktorého zložnie sa podobá slnečnému svetlu z viac ako 90-tich percent.


Ukážka spektra osvetlenia

Plnospektrálne osvetlenie

 

Bežná úsporna žiarivka

 

Bežná halogénová žiarovka

Slnečné spektrum


 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Led žiarovka a Led zariadenie (monitory ntb)
Jozef
02.11.2018 06:26
img img
Re: Led žiarovka a Led zariadenie (moni
Majiteľ obchodu
28.02.2019 11:23
chyba mi spektrum slnecneho ziarenia
Jano
04.02.2016 07:50
img img
Re: chyba mi spektrum slnecneho ziarenia
Majiteľ obchodu
29.08.2018 14:50