Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

NOVINKY

arr3AKO NAKUPOVAŤ PLNOSPEKTRÁLNE ZDROJE SVETLA?Zdroje svetla plnospektrálne, celospektrálna, fullspectrum, daylight spektrum, natural spektrum,... arr3TEPLOTA CHROMATICKOSTITEPLOTA CHROMATICKOSTI Je farba bieleho svetla meraná v Kelvinoch.. Tento parameter sa po na... arr3ZIMNÁ AKCIA – VAŠE SÚKROMNE SLNKOPripravili sme pre vás zimnú ponuku, s ktorou si vo vašom byte, dome alebo firme môžete urobiť letnú... arr3AKO POMÁHA ZDRAVÉ SVETLO?Plnospektrálne osvetlenie (umelé) je také, ktoré má index podania farieb RA vyšší ako 90 (v USA... arr3ČO JE TO PLNOSPEKTRÁLNE OSVETLENIE?Svetlo liek budúcnosti Jacob Liberman Škodlivé osvetlenie fakt či výmysel? Ľudská spoločnosť sa v...

KONTAKTY

SolarPro
1. maja 11,
91101 Trenčín
tel: O948 88I 52I
napíšte nám

AKO NAKUPOVAŤ PLNOSPEKTRÁLNE ZDROJE SVETLA?

Zdroje svetla plnospektrálne, celospektrálna, fullspectrum, daylight spektrum, natural spektrum, true color.

V Slovenskej republike zatiaľ nemáme žiadnu normu pre tzv. Zdravé, čiže plnospektrálne zdroja svetla. Aby sme sa vyhli nákupu nekvalitného výrobku, je dôležité poznať aspoň základné informácie.

Určitú inšpiráciou nám môže byť systém používaný v Amerike, kde je trh so zdrojmi plnospektrálneho svetla oveľa rozvinutejšie ako v Európe. Norma FDA (Úrad pre potraviny a liečivá) sleduje u svetelných zdrojov dva parametre:

Index podania farieb Ra (CRI), ktorý udáva podobnosť sveta meraného svetelného zdroja a ideálneho zdroje, zvyčajne Slnka alebo čierneho telesa pri určitej teplote (Ra = 100). Napríklad Vita-Lite (USA) má Ra 91- 96, NASLI (EÚ) 98 pre lineárne žiarivky a 92 pre kompaktné žiarivky. Bežné žiarivky pritom dosahujú hodnoty okolo 65.

Náhradná teplota chromatickosti Tc (CCT), ktorá udáva farebnú teplotu náhradného svetelného zdroja. Pod 6000 K prevažuje žltá (teplejšie), nad 7000 K modrá (studenšie) a 6500 K je ekvivalentom bieleho poludňajšieho svetla.

Podľa normy FDA môže výrobca označiť ako plnospektrálne (Full Spectrum) iba svetelné zdroje, ktorých Ra> 90 a Tc 5500-6500 K.

Pretože v SR v tejto oblasti zatiaľ neplatí žiadny záväzný predpis, môžu výrobcovia označovať svetelné zdroje ako plnospektrálne aj v prípade, že nedosahujú parametrov stanovených FDA.

Pri nákupe tiež vždy skontrolujte hodnotu Ra, ktorá musí byť väčšia ako 90. V SR nemusia byť Ra na výrobkoch uvedené. Pokiaľ ale dosahuje hodnoty nad 90, výrobca sa s tým vždy rád pochváli. Možno teda predpokladať, že ak na svetelnom zdroji Ra vyznačené nie je, pravdepodobne sa nejedná o zdroj plnospektrálne.

Ďalej sa vždy zaujímajte o teplotu chromatickosti Tc, ktorá musí byť v rozmedzí 5500-6500 K. Dnes sa však vyrábajú aj kompaktné žiarivky malých príkonov (cca 7-11 W) s teplotou až 7200 K. Tie môžu byť tiež radené medzi zdravé osvetlenie , pokiaľ však majú Ra minimálne 90.

Žiarivky môžu produkovať tri farby bieleho svetla: teplú bielu, studenú bielu a denné bielu. Plnospektrálnímu osvetlenie pritom zodpovedá označenie "true color", "daylight spektrum", "fullspectrum", "natural spektrum" a v slovenčine "denná biela plnospektrálne". Niekedy sa používa aj termín "celospektrálna", ten však nie je celkom presný, pretože svetlo každej žiarovky aj žiarivky obsahuje všetky farby spektra, ich percentuálny zastúpenie sa ale môže od slnečného žiarenia výrazne líšiť.

Dôležitý je aj výrobca zdroje, najmä pokiaľ ide o kompaktné a trubicové žiarivky. Anglické či nemecké nápisy na škatuľke totiž nezaručujú, že výrobok pochádza z Európy či USA, kde sa v súčasnosti plnospektrálne zdroje vyrábajú (na svete je len niekoľko výrobcov). Pri nákupe sa teda vždy pýtajte, odkiaľ výrobok pochádza.

Podozrivá môže byť aj príliš nízka cena. Ceny Plnospektrálne trubicových žiariviek sa v západnej Európe pohybujú medzi 12-25 Euro a plnospektrálne kompaktných žiariviek 17-25 Euro za kus. U výrazne lacnejších výrobku je veľká pravdepodobnosť, že buď nie je v poriadku kvalita poskytovaného svetla, alebo technická kvalita výrobku.

Preto prosim vyberajte zodpovedne aby ste svietili zdravo...